Pátrání po dalším ztraceném houbaři

DĚČÍNSKO - Probíhá rozsáhla pátrací akce v okolí Jetřichovic. 

Žádáme veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešovaném 68letém muži z Děčína, který ve středu kolem 8:30 hod. odjel vozidlem Renault Captur na houby do lesů v okolí Jetřichovic a doposud se nevrátil domů. Již včerejšího večera byla oblast za pomoci dvou desítek policistů a vrtulníku s termoziví propátrána, ale bohužel pohřešovaného seniora se vypátrat nepodařilo. Policisté vypátrali pouze jeho odstavené vozidlo na silnici mezi Jetřichovicemi a Vysokou Lípou.

Veškeré informace k popisu a totožnosti pohřešovaného naleznete na následujícím odkazu:
Informace k pohřešované osobě (pokud již není odkaz aktivní, byla osoba vypátrána).

V tuto chvíli jsme se na místo vrátili. Po pohřešovaném muži pátrají více jak tři desítky policistů, včetně policistů speciální pořádkové jednotky a psovodů. Do náročného terénu jsou rovněž povoláni policisté na čtyřkolkách a ke spolupráci byli přizváni hasiči, kteří budou oblast propátrávat za použití dronů.

V případě jakékoliv informace k pohřešovanému muži, se prosím obracejte na linku 158, případně na nejbližší oddělení Policie České republiky.

Děkujeme za spolupráci.

Děčín 16. srpna 2023
por. Veronika hyšplerová
mluvčí policisté Ústeckého kraje

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

V této souvislosti policisté opětovně upozorňují, že v období letních měsíců každoročně řeší případy „ztracených houbařů“.  

Proto předtím, než se vydáme z jakéhokoli důvodu ať už do lesa, nebo jinam do přírody, měli bychom se řídit těmito radami:

  • Zvažte svůj aktuální zdravotní stav a své síly.
  • Připravte si svůj mobilní telefon (dejte jej nabít, stáhněte si aplikace, které vám mohou pomoci, např. mapy, záchranka apod.).
  • Vezměte si sebou malou svačinu (včetně dostatku tekutin).
  • Nezapomeňte na vhodné oblečení do každého počasí. Použijte repelent, případně si ho vezměte i sebou.
  • Pokud je to možné, nechoďte sami.
  • Dejte o svém výletu vědět blízkým osobám, zejména kam jdete a kdy se vrátíte.
  • Pokud je vás na výletě více, mějte vždy v dohledu ostatní.
  • Všímejte si větších objektů a cesty, kudy jdete (usnadní to orientaci, kdybyste zabloudili).

Pokud máte pocit, že jste zabloudili:
Zachovejte chladnou hlavu, snažte se nezmatkovat, nepobíhejte sem a tam. Zastavte se a rozhlédněte, stanovte si postup, jak dál.

Zkuste najít orientační body, pokud je dobrá viditelnost, snažte se vrátit po svých stopách (odřezané houby, místo, které si pamatujete, apod.) nebo podél potůčku či lesní cesty. Snažte se udržet jeden směr trasy a nechodit „v kruhu“. Pokud to nejde, vraťte se na místo, které je vám povědomé a můžete ho dobře popsat.

Pokud se blíží noc nebo je špatné počasí, hledejte úkryt (přístřešek, posed, padlý strom – ideálně na něj zvenku nějak upozorněte, například zavěšením košíku nebo kapesníku).

Použijte mobilní telefon a zavolejte blízké osobě. V případě potřeby volejte složky IZS – policii na lince 158, Zdravotnickou záchrannou službu na lince 155 (při použití aplikace „Záchranka“ tím oznámíte i svou polohu) nebo jednotné evropské číslo tísňového volání 112. Poté postupujte v souladu s telefonickými instrukcemi.

Udržujte se co nejvíce v suchu a teple. V případě spánku se položte na bok a pokud možno se odizolujte od země, např. větvemi.

Z místa, které jste udali, už neodcházejte a vyčkejte na pomoc.

Pokud telefon nemáte a setrváváte na místě, můžete vydávat hluk, volat, pískat či na vyvýšené místo umístit nějaký výrazný předmět.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image