CHOMUTOVSKO - Mladý pár inzeroval zboží, které vůbec neměl.
Pokračující trestný čin podvodu má mít podle zjištění chomutovských kriminalistů na svědomí mladý pár z Chomutova. Teprve 19letá žena a její o dva roky starší druh měli v průběhu několika týdnů podvést více než 3 desítky lidí. Prostřednictvím sociální sítě nabízeli k prodeji mobilní telefony nebo herní konzole a od zájemců požadovali úhradu části kupní ceny (případně „poštovného“) předem. Přitom žádné z nabízeného zboží ve skutečnosti vůbec nevlastnili. Peníze si od kupujících nechávali zasílat na své bankovní účty a poté je utratili. Zakoupené předměty zájemcům nikdy neposlali a přestali s nimi komunikovat. Kupující tak připravili o částky od stokorun až po několik tisíc, v součtu podvedení přišli o bezmála 100 tisíc korun.
Přitom ze začátku (v prvních dvou případech) se popsaného podvodu měla dopustit mladá žena sama. Až později se na jednání podílel také její přítel. Nejspíš oba spoléhali na to, že jim vše projde a poškození kvůli pár stovkám nebo tisícovkám nebudou policii kontaktovat. To se však spletli, protože dva z podvedených (žijící mimo Ústecký kraj) se na policii obrátili. S ohledem na bydliště podezřelé osoby, která na sociální síti vystupovala pod svým vlastním jménem, se jednáním zabývali chomutovští kriminalisté. Ti při prověřování případu zjistili dalších 32 poškozených. Policisté je vyslechli a zjistili, že způsob spáchání byl pokaždé téměř stejný.
Po zjištění všech potřebných informací vyšetřovatel obvinil ženu i muže ze spáchání pokračujícího trestného činu podvodu. Podle zákona jim u soudu hrozí až dvouleté odnětí svobody.
DOPORUČENÍ:
Mějte na paměti, že při nákupech v online prostředí lze narazit na podvodníky. Varovným signálem může být výrazně nižší cena, než za kterou se daná věc obvykle prodává.
Pokud sháníte například levnější věc („z druhé ruky“) na inzertních webech, je vhodnější pokud možno zvolit osobní odběr zboží od prodávajícího, při kterém si kupovanou věc prohlédneme, vyzkoušíme a teprve poté za ni rovnou zaplatíme. Když předání věci nelze provést formou osobního odběru, doporučujeme zboží koupit pouze u „ověřeného“ prodejce.
Za kupovanou věc je bezpečnější platit až při převzetí zboží. Avšak ani tehdy nelze podvod zcela vyloučit. Setkáváme se s případy, kdy podvodník sice nějakou zásilku pošle, ta však neobsahuje věc, na jejíž koupi se se zájemcem dohodl.
Při nákupu zboží přes internetové obchody si ověřte věrohodnost prodejce, a to například prostřednictvím webových stránek upozorňujících na rizikové e-shopy (www.coi.cz). Využít lze s opatrností také recenze ostatních nakupujících. Hvězdičky v hodnocení však automaticky nemusí znamenat spolehlivost e-shopu. Stává se, že i podvodníci první objednávky uspokojí, aby vytvořili důvěru e-shopu. I podvodné online obchody tak z počátku mohou mít několik kladných hodnocení. Přihlížejme proto i k počtu recenzí daného obchodu. Ověřujte také povinně zveřejňované údaje např. v obchodním rejstříku. V pořádku není, pokud chybí (nebo jsou neúplné) kontaktní informace či obchodní podmínky. Kromě výrazně nižší ceny produktu může být varující i nízká jazyková úroveň e-shopu, doménové jméno z jiného oboru nebo využívání fotografií jiných legálních obchodů.
Buďte obezřetní při online platbách. Všímejte si, zda přenos dat probíhá na zabezpečených protokolech (https, tls/ssl). Vždy ověřte, zda webové stránky navádějí na bezpečnou platební bránu nebo zda je pro platbu využíváno aktivní zabezpečení 3D Secure.
S nikým nesdílejte informace o platební/kreditní kartě. Výzvy k zaslání skenu platební karty rozhodně ignorujte.
Pokud jste se stali při online nákupech obětí podvodu, řešte věc s Policií České republiky. Škody způsobené jednáním pachatelem se v těchto případech sčítají a je možné, že podvodníka, který připravil o peníze vás, mají policisté již v hledáčku.
por. Mgr. Miroslava Glogovská
tisková mluvčí
Chomutov 23. ledna 2025