CHOMUTOVSKO - Další senior obětí podvodu s legendou výhodných investic.
Reklamě na internetu slibující výhodné investice ke své smůle uvěřil 67letý muž z Chomutovska. Zavolal tedy na telefonní číslo zobrazené v inzerátu a při hovoru projevil o investice zájem. Tím se rozeběhl sled událostí, na jehož konci neznámí podvodníci seniora připravili celkem o 1,38 mil. korun. Součástí této mašinerie byla řada telefonátů s poškozeným, s nímž vždy mluvili údajní zástupci investičních společností, kteří mu vysvětlovali, jak investování funguje. Nejprve ho vyzvali k zaslání počátečního vkladu ve výši 6 tisíc korun, které dle jejich pokynů muž převedl na sdělené číslo bankovního účtu. Další částky, jež po něm jeho investiční „rádci“ poté požadovali, však již byly mnohem vyšší. Šlo o platby v řádech desítek i stovek tisíc korun, které bohužel okradený muž na základě věrohodně působících hovorů od jeho „poradců“ vždy poslal. Nejdříve se mělo jednat o úhrady za pojištění investic, poté vícekrát o investiční prostředky například na nákup barelů ropy. Tato údajně velice výhodná investiční příležitost byla prý časově omezená, ale o to „výnosnější“. Takže se senior musel rychle rozhodnout a pod časovým tlakem tak poslal statisíce korun. Další desítky i stovky tisíc uhradil jako údajné daně ze zisku. Dotyčný všemu věřil, protože se na základě pokynů zaregistroval na obchodní platformě, kterou mu doporučili zmínění „investiční experti“. Po přihlášení do platformy viděl, jak se jeho vklady zhodnocují. Proto tedy dále „investoval“.
Vše se začalo odehrávat již v létě, ale až po několika týdnech muž pochopil, že se stal obětí promyšleného podvodu a obrátil se na policii.
Jak to většinou probíhá?
Útočník na internet umístí lákavou reklamu slibující zaručené zisky. V reklamě se pro zvýšení důvěryhodnosti mohou objevovat známé osobnosti a významné společnosti.
Reklama často vybízí k vyplnění kontaktního formuláře. Po odeslání údajů je oběť oslovena například telefonicky podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky různých investičních společností. Nebo budoucí oběť sama zatelefonuje na číslo uvedené v reklamě.
Roztáčí se kolotoč intenzivní manipulace. Oběť poskytne osobní údaje, často včetně snímků osobních dokladů, údajů o platební kartě a nezřídka umožní i vzdálený přístup na plochu svého počítače nebo mobilu (na základě telefonických instrukcí nainstaluje do svého počítače software, který vzdálený přístup umožnuje).
Pod dojmem regulérní investice odesílá oběť své peníze přímo pachateli nebo platby díky poskytnutým nástrojům (vzdálenému přístupu) provádí sám pachatel.
Podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy. Vše působí velmi věrohodně a slouží k prodlužování nevědomosti či vylákání dalších finančních prostředků.
Nenechte se okrást...
Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.
Nepodléhejte slibům zaručených investic bez rizika, fiktivnímu doporučení celebrit nebo falešným novinovým článkům. Pozor na manipulativní jednání ze strany „investičních poradců“ a jejich nátlaku zdůvodněnému časově omezenou nabídkou výhodné investice.
por. Mgr. Miroslava Glogovská
tisková mluvčí
Chomutov 18. listopadu 2024